Tutaj jesteś

Co na popękane pięty? Domowe sposoby leczenia

19 marca, 2024 Zakupy co na popękane pięty

Pękające pięty są wynikiem nadmiernego wysuszenia i zgrubienia skóry, co prowadzi do powstawania wyraźnych linii i pęknięć. Pęknięcia mogą być powierzchowne, ograniczone do zrogowaciałego naskórka, ale mogą też sięgać głębiej, aż do skóry właściwej. Oprócz problemu estetycznego, pękające pięty mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia. W skrajnych przypadkach mogą przechodzić w otwarte rany, które mogą krwawić oraz zwiększyć ryzyko infekcji. Wobec tego, co na popękane pięty? Jak im zaradzić? Tutaj znajdziesz kilka sposobów na pozbycie się tego problemu.

Przyczyny popękanych pięt

Poprzez nadmierne stwardnienie naskórka, pięty pękają, co w efekcie prowadzi do utraty elastyczności i jędrności skóry. Jeśli w porę nie zareagujemy, pęknięcia mogą się pogłębiać, sięgając nawet do skóry właściwej. Niestety oprócz aspektu estetycznego, może to nieść za sobą także problemy zdrowotne.
Popękane pięty mogą wynikać z:

  • Nieprawidłowej pielęgnacji
    Nadmierne usuwanie naskórka, zakłóca naturalne procesy regeneracji skóry. Brak regularnego stosowania balsamów i kremów nawilżających również przyczynia się do tego problemu.
  • Nieodpowiedniego obuwia
    Jest to głównie związane z brakiem odpowiedniego wsparcia dla pięt. Zaleca się unikanie butów z płaską i cienką podeszwą, takich jak klapki, japonki czy baleriny. Również niezalecane są szpilki, które wymuszają nieprawidłowe ułożenie stopy i zwiększają na nią nacisk.
  • Niewłaściwej diety
    Niedobory żelaza czy witaminy A mogą być przyczyną popękanych pięt.
  • Otyłości
    Poprzez nadmierny nacisk na pięty, skóra pęka.

Oprócz tych przyczyn, winowajcą popękanych pięt mogą być również takie choroby jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy po prostu genetyczne skłonności.

Co na popękane pięty? Regeneracja

W przypadku już popękanych pięt, warto zacząć od działań leczniczych aby później skupić się na profilaktyce i na przyszłość nie zadawać sobie pytań “co na popękane pięty?”.

Siemie lniane

Należy zalać wrzątkiem niewielką ilość nasion, a po ostudzeniu moczyć stopy przez kilkanaście minut. Dzięki zawartemu olejowi w nasionach, moczenie stóp w tym naparze wspomaga elastyczność i zmiękczenie skóry.

Witamina A

Nałożenie tłustego kremu lub wmasowanie kapsułki z witaminą A w pięty oraz założenie na to skarpetek może przynieść poprawę. Ta witamina wspomaga proces regeneracji skóry i ran. Należy powtarzać kurację codziennie przez kilka dni.

Sól z Morza Martwego

Ważne, aby była to ta konkretna sól, a nie zwykła sól kuchenna, ponieważ ich właściwości znacznie się różnią. Kąpiel stóp przez kilkanaście minut, znacznie poprawia regenerację skóry.

Ziołowe napary

Kąpiel w liściach brzozy, zielu krwawnika czy nagietka przyniesie ulgę popękanej skórze. Składniki aktywne zawarte w tych ziołach mają właściwości przeciwzapalne.

Kremy zmiękczające

Kremy z ureą, mocznikiem, kwasem salicylowym, czy naturalnymi olejami mogą być skuteczne w pielęgnacji popękanych pięt. Stosowanie ich będzie dobrą metodą regeneracyjną, jak i profilaktyczną.

Skarpetki z naturalnych tkanin


Ważną kwestią jest dobranie skarpetek, które nie mają w składzie przewagi materiału syntetycznego. W tym przypadku najlepiej wybrać skarpetki bawełniane bądź z włókna bambusowego. Ważne, aby nasza skóra pod skarpetką oddychała. 

Kiedy wybrać się do specjalisty?

Gdy przedstawione powyżej domowe sposoby nie pomogą w odpowiedzi na pytanie “co na popękane pięty?” oraz nie rozwiążą twojego problemu, specjaliśći tacy jak podolog lub kosmetyczka prawdopodobnie za pomocą elektrycznych tarek lub pedicure’u kwasowego usuną zrogowaciały naskórek i przywrócą twoim stopom piękny wygląd. Upewnij się jednak, że wypróbowałeś wcześniej przedstawione sposoby i w dobry sposób podszedłeś do złuszczenia naskórka.

Wskazówki

Dla efektywnej pielęgnacji suchych pięt w domowym zaciszu, warto przeznaczyć sobie odpowiednią ilość czasu, idealnie wieczór w wolny dzień. Proces ten rozpoczyna się od kąpieli stóp w specjalnej soli lub wybranym produkcie przez co najmniej 20 minut. Następnie delikatnie usuwa się zrogowaciały naskórek, korzystając z tarki lub frezarki ze specjalnym frezem do pięt, oczywiście jeśli jest się w stanie bezpiecznie nią posługiwać. Po usunięciu martwego naskórka, na czyste i osuszone stopy nakłada się obfity krem, masując jednocześnie stopy. Stopy pokryte kremem warto dodatkowo zabezpieczyć, używając specjalnych skarpet lub nakładek silikonowych, które można nabyć w popularnych drogeriach. Takie zabezpieczenie zapobiega wchłanianiu kremu przez skarpetę lub pościel. Dodatkowo, dla kompleksowej opieki nad stopami, warto wybrać wygodne buty wykonane z naturalnych materiałów oraz oddychające skarpetki.

Jeżeli dalej nie jesteś pewien co na popękane pięty, to odsyłamy Cię do poniższego filmiku!

Najważniejsze postacie polskiej literatury – ich twórczość i wpływ

Redakcja biegamwmiescie.pl

Zespół specjalistów naszej redakcji oferuje inspirujące porady i treści związane z bieganiem w mieście. Zaczerpniesz informacji związanych z podróżowaniem, dietą, sportem oraz dziedzinami pokrewnymi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?